MVE Písek

Písek je jihočeské město s bohatou historií a mnoha dochovanými kulturními i technickými památkami. Městem protéká řeka Otava, na které se na území města nachází hned tři malé vodní elektrárny, přičemž jednu z nich provozuje energetická společnost E.ON.

Energetická společnost E.ON provozuje v Písku malou vodní elektrárnu, která stojí na pravém břehu Otavy u Nového mostu v samém centru města. Ačkoli od jejího uvedení do provozu uplynulo již 60 let, není nejstarší vodní elektrárnou ve městě. První vodní elektrárna, která je v současnosti v Písku také v provozu, zde totiž byla spuštěna již roku 1888. Zároveň v Písku najdeme ještě i třetí malou vodní elektrárnu, která je součástí místní úpravny vody.

 
Technické parametry MVE Písek
Rok uvedení do provozu  1951
Počet a typ turbín  1x vertikální Kaplanova
Celkový instalovaný výkon 320 kW
Hltnost (tj. maximální průtok vody při daném spádu) 24 m3.s-1
Spád  1,88 m
Otáčky  83 / 750 min-1
Průměr oběžného kola (OK) 2 850 mm
Výrobce  Šmeralovy závody n.p. Brno, typ 459 / ČKD n.p.
Průměrná roční výroba  1 463 MWh (průměr za období 1969 – 2010)

 

Ve vodní elektrárně u Nového mostu je nainstalována jedna vertikální Kaplanova turbína, která průměrně vyrobí 1463 MWh elektřiny ročně. Tato vodní elektrárna se od ostatních elektráren provozovaných energetickou společností E.ON liší jednak polohou uprostřed města a zároveň také svým umístěním nikoli v rámci přehradního díla, ale přímo na říčním toku.

Tisk PDF

Copyright © 2017 | Návštěvnické centrum - Elektrárna Vranov na Dyjí
Design by PROPAGA - webová a reklamní agentura