MVE Vír I a II

Vírská přehrada se nachází uprostřed krásné přírody Vysočiny, obklopena lesy a skalami, které jí dodávají neopakovatelnou atmosféru. Je postavena na řece Svratce u vesnice Vír a svému účelu slouží již více než 50 let.

Stavba Vírské přehrady byla motivována hlavně potřebou ochrany povodí řeky Svratky před ničivými povodněmi. Vzhledem k příhodným podmínkám pro vybudování vodní elektrárny bylo budoucí využití  tohoto vodního díla pro elektrárenské účely zohledněno již v samém počátku plánování stavby. V současnosti slouží Vírská přehrada také jako významný zdroj pitné vody pro město Brno, ačkoli se s touto funkcí nádrže původně ani nepočítalo.

Vírská přehrada se stavěla 10 let

První hlasy volající po stavbě přehrady v této lokalitě se začaly objevovat ještě před 2. světovou válkou. Přípravy konkrétních projekčních plánů Vírské přehrady probíhaly na pozadí dramatických válečných událostí a po skončení války byly podklady pro stavbu připraveny a realizace mohla začít. Stavební práce byly zahájeny již v roce 1947 a celá stavba trvala 10 let. Přehradě musela ustoupit obec Chudobín, která zcela zanikla a také část obce Korouhvice.

Vírská přehrada se skládá z několika na sebe navazujících staveb. Hlavní část Vírské přehrady je tvořena vodní nádrží s betonovou gravitační hrází s vodní elektrárnou, která se nazývá Vír I. Pod hrází se nachází vyrovnávací denní zásobní nádrž. O kousek níže na říčním toku pak byla postavena vyrovnávací nádrž Vír II s železobetonovou konstrukcí hráze, která kompenzuje kolísavý odtok vody při špičkovém provozu elektrárny Vír I. Samotná nádrž Vír II však také slouží k výrobě elektřiny.

Dvě vodní elektrárny na Vírské přehradě

Vodní elektrárna Vír I je osazena dvěma Francisovými turbínami, prostřednictvím kterých ročně vyrobí v průměru 13 775 MWh elektrické energie. Ve vodní elektrárně Vír II je instalována jedna Kaplanova turbína, díky které elektrárna ročně vyrobí v průměru 2111 MWh elektrické energie. Vodní elektrárny Vír I a Vír II provozuje energetická společnost E.ON.

Vírská přehrada chrání před povodněmi

Ochranná funkce Vírské přehrady se projevila při všech větších povodních v posledních 40 letech. Dokonce i při největší zaznamenané povodni z roku 1997 dokázala Vírská přehrada svratecké povodí před ničivými následky záplav ochránit.

 
Technické parametry MVE Vír I
Rok uvedení do provozu  1957
Počet a typ turbín  2x vertikální Francisovy
Celkový instalovaný výkon 7 100 kW (TG1 6 000 kW, TG2 1 160 kW)
Hltnost (tj. maximální průtok vody při daném spádu) 12 / 2,1 m3.s-1
Spád  68 / 64 m
Otáčky  500 min-1
Průměr oběžného kola (OK) 1 150 - TG1 / 880 - TG2 mm
Výrobce 
ČKD Blansko / ČKD Stalingrad Praha, Škoda Plzeň
Průměrná roční výroba  13 775 MWh (průměr za období 1969 – 2010)
 
 
Technické parametry MVE Vír II
Rok uvedení do provozu  1952
Počet a typ turbín  1x vertikální Kaplanova
Celkový instalovaný výkon 742 kW
Hltnost (tj. maximální průtok vody při daném spádu) 8 m3.s-1
Spád  13 m
Otáčky  428 min-1
Průměr oběžného kola (OK) 1 180 mm
Výrobce  ČKD Blansko / TES Vsetín
Průměrná roční výroba  2 111 MWh (průměr za období 1969 – 2010)
 

Vírský oblastní vodovod zásobuje Brno pitnou vodou

V souvislosti s rozvojem těžby uranové rudy v 2. polovině 20. století v okolí Bystřice nad Pernštejnem došlo v této lokalitě k poklesu vody ve studních, což byl problém vyžadující rychlé řešení. Voda z Vírské přehrady se v této situaci ukázala jako ideální zdroj pitné vody pro obyvatele dané oblasti.

Vodárenský význam nádrže však rostl i nadále. Po vybudování Vírského oblastního vodovodu, který byl postupně realizován v letech 1988 až 2001, se voda z Vírské přehrady stala jedním z hlavních zdrojů pitné vody pro obyvatele města Brna.

Ačkoli Vírská přehrada jako významný zdroj pitné vody není určena ke koupání, její okolí je přímo předurčeno k výletům a rekreačnímu vyžití. V okolí se nachází turisticky značené cesty, rozhledny, zříceniny nebo významné dochované objekty lidového stavitelství. Přítomnost elektrárny, která využívá čisté energie z obnovitelného zdroje návštěvníky nijak neruší.

Tisk PDF

Copyright © 2017 | Návštěvnické centrum - Elektrárna Vranov na Dyjí
Design by PROPAGA - webová a reklamní agentura