MVE Znojmo

Znojmo je historické město obklopené vinicemi a nedotčenou přírodou Národního parku Podyjí. Na okraji Znojma již téměř půl století stojí i vodní nádrž, která zásobuje město pitnou vodou a zároveň slouží k výrobě elektrické energie.

Přehrada ve Znojmě tvoří zajímavou technickou dominantu města. Ačkoli umístění přehrady v bezprostřední blízkosti historického města nebývá příliš obvyklé, vodní nádrž na okraji Znojma působí velmi přirozeně. Vodní plocha plynule navazuje na okolní kopcovitý terén se staletými vinicemi i novodobějšími zahrádkami.

Krásný výhled na znojemskou přehradu se návštěvníkům nabízí od Znojemského hradu s rotundou svaté Kateřiny. Umístění těchto významných historických památek umožňuje krásné pohledy do širokého okolí včetně malebného údolí řeky Dyje, na jejímž toku je vodní nádrž ve Znojmě postavena. Území, na němž se vodní dílo nachází zároveň spadá do Národního parku Podyjí, což dělá celou lokalitu turisticky velmi atraktivní. Samotná vodní nádrž však rekreační využití neumožňuje vzhledem k tomu, že se využívá jako zdroj pitné vody.

Hlavním důvodem výstavby znojemské přehrady dokončené v roce 1966 byla potřeba vyřešit problém vyrovnání kolísajících odtoků z vodní elektrárny Vranov, která je také umístěna na řece Dyji. Přehrada ve Znojmě se tak podílí na zvyšování minimálních průtoků v řece. Znojemská nádrž se také později stala zdrojem pitné vody pro město a jeho okolí.

V hrázi znojemské přehrady je umístěna malá vodní elektrárna (MVE) provozovaná energetickou společností E.ON. Je osazena dvěma přímoproudými Kaplanovými turbínami, pomocí kterých ročně vyrobí v průměru 4845 MWh elektrické energie.

 
Technické parametry MVE Znojmo
Rok uvedení do provozu  1966
Počet a typ turbín  2x přímoproudé Kaplanovy, sklon 20° protékaný generátor
Celkový instalovaný výkon  1 350 kW (2× 675 kW)
Hltnost (tj. maximální průtok vody při daném spádu) 6,0 m3.s-1
Spád  14,3 m
Otáčky  500 min-1
Průměr oběžného kola (OK) 1 000 mm
Výrobce  ČKD Blansko / ČKD Praha
Průměrná roční výroba  4 845 MWh (průměr za období 1969 – 2010)

 

Hráz přehrady má výšku 20 m a její délka v koruně činí 115 m. Nádrž je dlouhá 5 km a hluboká nejvíce 15 m. Z hlediska použitých materiálů se jedná o kombinovanou stavbu. Část s vodní elektrárnou a přelivným objektem je betonová, další část je kamenitá.

Tisk PDF

Copyright © 2017 | Návštěvnické centrum - Elektrárna Vranov na Dyjí
Design by PROPAGA - webová a reklamní agentura